کد خبر: ۵۷۱۲۹
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۰
شهید محمدرضا قلیوند
پس از پیروزی انقلاب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست و پس از زمان بسیار کوتاهی به سمت فرماندهی سپاه پاسداران برگزیده شد، و مدتی بعد در آزمون تربیت معلم شرکت و قبول گردید و وارد تحصیل شد و پس از اتمام تحصیلات در آموزش و پرورش مشغول بکار گردید و هنگام شروع جنگ تحمیلی با وجود آنکه مسئولیت های متعددی به وی پیشنهاد می شد هیچیک را نپذیرفت و در قسمت پشتیبانی جنگ آموزش و پرورش مشغول بکار شد. شهید محمدرضا قلیوند

زندگینامه شهید محمدرضا قلیوند

فرماندار کنگاور

     شهید محمدرضا قلیوند در سال 1340 در شهرستان کنگاور و در خانواده ای مذهبی متولد شد. دوران کودکی را به تاسی از پدر و مادرش با عشق به اسلام و ائمه اطهار (ع) سپری کرد و از همان ایام با خواندن و انجام فرایض دینی آشنایی یافت.

    در سال آخر دبیرستان مشغول تحصیل بود که انقلاب اسلامی آغاز شد و او نیز آگاهانهبه صفوف مخالفین رژیم منحوس پهلوی پیوست و در تمامی حرکت های انقلاب به همراه دوستان جوانش شرکت می کرد و شبها نیز به همراه آنان گروههایی را برای حراست شبانه از شهر کنگاور ایجاد نمودند.

     پس از پیروزی انقلاب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست و پس از زمان بسیار کوتاهی به سمت فرماندهی سپاه پاسداران برگزیده شد، و مدتی بعد در آزمون تربیت معلم شرکت و قبول گردید و وارد تحصیل شد و پس از اتمام تحصیلات در آموزش و پرورش مشغول بکار گردید و هنگام شروع جنگ تحمیلی با وجود آنکه مسئولیت های متعددی به وی پیشنهاد می شد هیچیک را نپذیرفت و در قسمت پشتیبانی جنگ آموزش و پرورش مشغول بکار شد.

    او گمشده خود را در جبهه جنگ و میدان جهاد فی سبیل ا… پیدا کرده بود به همین علت هرگاه عملیات نزدیک می شد بسرعت خود را به جبهه می رساند و در عملیات شرکت می کرد.

    شهید قلیوند دارای اعتقادی عمیق به اسلام و عشقی راستین به امام خمینی (ره) بود و از معنویت و اخلاقی فوق العاده برخوردار بود و در صحنه عمل نیز دارای مدیریت قوی و کم نظیر بود. در برخورد با مردم متواضع و خود را همچون آنان می دانست و همواره خدمتگزار محرومان و مستضعفان بود و این روحیات مردمی و توان اداره و هدایت مجموعاً باعث شد که پست فرمانداری کنگاور را به وی پیشنهاد نمایند و هنگامی که به عنوان فرماندار کنگاور مشغول بکار شد همان روحیه معنوی مردمی باعث شد احترام و علاقه مردم به وی افزایش یابد، او در این مسئولیت نیز چون گذشته یاور و حامی بی چون و چرای رزمندگان بود و خود نیز چون یک بسیجی در میدان نبرد شرکت می کرد.

     پس از پذیرش قطعنامه 598 شهید قلیوند همچون هزاران عاشق دلسوخته و دلشکسته سر بر آستان الهی بسته و با تاثر و حسرت اظهار می داشت که باب شهادت بسته شد و هنگامی که خفاشان شب تاریک جهل و ظلم، منافقین کوردل با هدایت ارباب به کیان اسلام حمله ور شدند، او نیز چون مرغ از قفس رها شده سبکبال به سمت دشمنان خدا خیز برداشت و هنگام وداع با یارانش گفت:

« از امام (ره) اطاعت کنید هر فریادی بی امام سکوت است و هر امتی بی امام سرگردان »

     و رفت تا خود را به پای اسلام نثار کند و با اخلاصی عمیق با دیگر مجاهدان راه خدا در مقابل آنان ایستادند و سد راهشان شدند و شجاعانه جنگیدند و بالاخره شهید قلیوند مجروح گردید و در محاصره دشمن قرار گرفت و چون منافقین به او پیشنهاد تسلیم شدن دادند، او که سالها منتظر پذیرفته شدن در جوار قرب الهی بود به این کوته فکری معاندین نسبت به انقلاب اسلامی خندید و پس از مقاومت دلیرانه در تاریخ 2/5/67 روح از قفس تنش آزاد گشت و به جوار حق تعالی شتافت.

در قسمتی از وصیتنامه شهید آمده :

«  پدر و مادر خوبم، روزگار روزگار امتحان و آزمایش است، صدر اسلام دارد تداعی می شود و اسلام ظهور می کند، اسلامی که تا دیروز در زیر خاکستر آتش هواهای نفسانی یزیدیان زمان پنهان بود، اسلامی که داشت فراموش می شد، ولی خوب اراده خداوند بر این تعلق گرفت که اسلام فراموش شده در همین عصر سیاه به فعلیت برسد. و حق یک سری انسانهای مظلوم و ستمدیده گرفته شود »

 

روحش شاد و یادش گرامی باد

بسم الله الرحمن الرحيم

 

وصيت نامه شهيد محمد رضا قليوند

 

بار الها درود فرست بر محمد و آل محمد و بر ولي عصر حضرت بقيه ا… اعظم و نايب بزرگوارش امام امت .

 حمد و سپاس خداي را كه به  بنده توفيق همرهي اين آرزومندان كربلاي حسين را داد و آقا امام حسين را شمع محفل و نورافكن مسيرمان قرار داد و قلب كوچك  ما را لنگرگاه اين سفينه نجات كرد . پدر و مادر خوبم ، روزگار –روزگار آزمايش و امتحان است صدر اسلام تداعي مي شود اسلام دوباره ظهور مي كند اسلامي كه تا ديروز در زير خاكستر آتش هواهاي نفساني يزيديان زمان پنهان بود . اسلامي كه داشت فراموش مي شد ولي اراده خداوند بر اين تعلق گرفت كه اسلام فراموش شد . در عين عصر سياه به فعليت برسد تا حق انسانهاي مظلوم و ستمديده گرفته نشود . عزيزانم در برهه اي از زمان هستيم كه هيچگونه درنگي جايز نيست بايد مردانه حركت كرد از اين آزمايش الهي سرافراز بيرون آمد در اين موقعيت دردناك سكوت ، در جايي كه فرياد امام است كه كمك خواهي بلند است .

خدايا تو خود شاهد باش كه براي اداي تكليف قدم به اين مكان گذاشته ام و هدفم از نوشتن اين كلمات ناقص باز هم اداي تكليف است كه بايد انجام دهم آن را خلاصه مي كنم و اين امر مهم و آن همرهي و حمايت بي چون و چرا ي رهبر آگاه است كه در اين برهه هر فريادي بي امام سكوت است و هر امتي بي امام سرگردان .

 

نام:
ایمیل:
* نظر: